Jak používat menstruační kalíšek
...a jak se o něj starat
Kalíšek je velmi pohodlné a zároveň čisté řešení menstruační hygieny. Je však nutné naučit se ho používat a také vybrat si pro sebe tu správnou velikost.
TIP: Kalíšek je určen pro období menstruace, kdy je sliznice zvlhčená. Můžete ho vyzkoušet již před menstruací, ale je vhodné použít lubrikační gel a je také možné, že některým ženám i tak nebude vůbec vyhovovat. Určitě nedělejte závěry před tím, než kalíšek vyzkoušíte při menstruaci. Během menstruace pak vyzkoušejte kalíšek v různé dny cyklu. Pokud se vám nepovede zavést kalíšek napoprvé, zkuste to ještě jednou či dvakrát a pak třeba až další den. Bez zkušenosti se můžete při zavádění či vyjmutí kalíšku snadno škrábnout a zkoušet kalíšek zavést na poprvé na x-pokusů by mohlo být nepříjemné.
1. Čistota
Před použitím je kalíšek nutné sterilizovat. Můžete ho sterilizovat ve vařící vodě - dáte ho do nádoby s vařící vodou a necháte ho 3-5 minut v této vroucí vodě plavat. Lze použít i sterilizátor na kojenecké lahve a můžete také použít sterilizační tablety Milton.
Při každé manipulaci s mentruačním kalíškem musíte dbát na čistotu svých rukou. Pečlivě si je umyjte a kalíšku po sterilizaci i svých intimních partií se dotýkejte pouze čistýma rukama.
Během menstruace již kalíšek není nutné sterilizovat v případě, že ho někde neodložíte (např. na umyvadlo). Vždy ho pouze vyjmete, vypláchnete čistou pitnou vodou a poté ho znovu zavedete.
TIP: Pokud manipulujete s kalíškem na veřejné toaletě, je dobré mít sebou pet lahev s vodou nebo sterilizační kelímek, který si u umyvadla mimo kabinku naplníte vodou. Hodí se i vlhčené ubrousky.
2. Zavedení menstruačního kalíšku
Nejlepší poloha pro zavedení kalíšku do pochvy je v podřepu. Kalíšek navlhčete, aby zavedení bylo snazší. Můžete použít pouze vodu nebo také lubrikační gel na bázi vody. Vyhněte se olejům, ty by mohly poškodit povrch kalíšku.
Přeložte kalíšek a uchopte ho mezi palec a ukazováček. Složený kalíšek zasuňte do pochvy. Nemusíte nijak tlačit, zasunutí proveďte v přirozeném směru. Teprve až bude kalíšek téměř celý v pochvě, můžete ho pustit. Ústí kalíšku se rozevře, přitiskne se k poševní stěně a vznikne tak podtlak potřebný k tomu, aby krev neunikala mimo kalíšek.
Ujistěte se, že jste kalíšek zavedla správně. Uchopte ho za dno nebo stopku a zkuste kalíšek lehce povytáhnout. Pokud to nepůjde, vznikl podtlak, zavedení bylo správné. Pokud by kalíšek šel snadno vytáhnout, pravděpodobně se nerozvinul správně a nepřiléhá dobře k poševní stěně. Můžete také zasunout prst podél kalíšku a obkroužit ho, abyste se ujistila, že je otevřený.
TIP: Pokud si při první menstruaci s kalíškem ještě nejste jista, zda jste kalíšek správně zavedla, doporučujeme použít slipovou vložku. Nemusíte se tak obávat případné nehody.
3. Vyjmutí menstruačního kalíšku
Jak často bude nutné menstruační kalíšek vyjmout a vymýt je velice individuální, každá žena má totiž jinak silnou menstruaci. Na začátku menstruace doporučujeme kalíšek vyprazdňovat častěji, při prvních zkušenostech po 2-4 hodinách. Později můžete interval i prodloužit, ale výrobci nedoporučují mít kalíšek zavedený bez vymytí více jak 8 hodin.
K samotnému vyjmutí neslouží stopka na kalíšku, tu můžete použít pro povytažení kalíšku, pokud by byl moc hluboko. Při samotném vyjmutí se dvěma prsty zmáčkne dno kalíšku tak, aby se zrušil případný podtlak, a kalíšek se následně vytáhne ven. Je důležité dát pozor, aby se kalíšek nezmáčknul až příliš a nedošlo k vylití jeho obsahu. Pokud kalíšek teprve zkoušíte a čeká vás jeho vytahování poprvé, doporučujeme učinit tak v pohodlí domova, kde budete mít dostatečný klid a soukromí a nebude vás nic stresovat.
TIP: Měla byste bez problémů dosáhnout na spodní část kalíšku. Pokud ne, nic se neděje a provedete vyjmutí pomocí stopky nebo stlačením svalů pánevního dna posunete kalíšek níž (jsou to ty svaly, které použijete, když chcete přerušit močení).
4. Opětovné zavedení během menstruace
Při vyjmutí během menstruace kalíšek pouze omyjte čistou chladnou vodou a znovu si ho zaveďte. Zkontrolujte, zda jsou malé otvory pod horním okrajem kalíšku průchodné (slouží k usnadnění vyjmutí kalíšku). Můžete kalíšek naplnit vodou, zakrýt dlaní a kalíšek zmáčknout - voda vystříkne dírkami.
Pokud byste používání během menstruace přerušila a kalíšek nějakou dobu nepoužívala, je vhodné ho před dalším použitím znovu sterilizovat.
Péče po menstruaci
Po menstruaci kalíšek vyčistěte důkladněji pomocí měkkého kartáčku a jemného mýdla. Mýdlo můžete pro čištění používat i během menstruace, obzvláště vhodné je to u žen, které trpí vracejícími se gynekologickými obtížemi. Dbejte ale aby neobsahovalo oleje, ty totiž mohou narušit povrch kalíšku.
Stopka menstruačního kalíšku
Při použití často zjistíte, že jediné, o čem víte, je stopka menstruačního kalíšku (nebo žebříček u kalíšku Merula Cup). Dotýká se totiž vaší citlivé intimní oblasti. Až si vyzkoušíte, že s vyjmutím kalíšku nemáte žádný problém, stopku ustřihněte.
Sáček na menstruační kalíšek
Společně s kalíškem dostanete látkový sáček (kromě značky Yuuki), ve kterém skladujte kalíšek v době, kdy ho nepotřebujete.
Upozornění
Kalíšek může během používání změnit barvu (asi jako dětský dudlík). Nemění se tím jeho vlastnosti a neznamená to, že by byl špinavý.
Nedovolte, aby se silikonový kalíšek dostal do kontaktu s látkami na bázi ropy či rostlinných olejů, jako vazelína, éterické oleje či agresivní čistící prostředky – mohly by narušit strukturu kalíšku. Nemyjte kalíšek v myčce na nádobí. Neskladujte kalíšek v plastových sáčcích nebo v uzavřených nádobách. Zabraňte přístupu domácích zvířat ke kalíšku - rozkoušou ho (mnohokrát ověřeno)!