Jak menstruační kalíšek správně zavést?
Před prvním použitím menstruační kalíšek vyvařte ve vroucí vodě a omyjte. Stejně tak důkladně omyjte svoje ruce teplou vodou a mýdlem a pečlivě je opláchněte čistou vodou. Pokud se rozhodnete omývat mýdlem i kalíšek, je důležité zvolit mýdlo neobsahující oleje a umělá barviva a nejlépe by mělo být mýdlo bez parfemace. Můžete zvolit mýdla určená přímo na kalíšky, která nabízí například firma Lunnete. Poté si zvolte pohodlnou polohu v sedě, ve stoje, v dřepu. Kalíšek se snadněji zavádí navlhčený například vodou anebo lubrikačním gelem na vodní bázi. Nepoužívejte lubrikační gel na olejové bázi popřípadě žádné jiné oleje. Ty by na kalíšku mohli zanechat stopy, které by po zavedení dráždily poševní sliznici. Až budete dostatečně uvolněná, zaveďte kalíšek do pochvy tak, aby složená část směřovala vzhůru. Poté ještě zkontrolujte ukazováčkem obvod kalíšku, zde je správně rozvinutý a dostatečně hluboko.
Skládání kalíšku před zavedením:
Nejsnazší technikou skladu, je sklad do tvaru C. Kalíšek jednoduše přeložíte jakoby na půl, tak aby na jeho okrajích vznikl tvar písmena c. Jedná se o velice rychlý a jednoduchý typ skladu kalíšku a díky němu bude zavedení snadné. Správně zavedený kalíšek ve správně zvolené velikosti, by neměl nikde tlačit, bolet a vůbec být cítit. Pokud zavedete kalíšek správně, je dost možné že o něm nebudete ani vědět. Dejte ale pozor, ať na kalíšek nezapomenete a nedojde k jeho přeplnění, které by mohlo mít za následek protečení kalíšku. To je ale celkem výjimečná situace, pokud netrpíte opravdu silnou menstruací.
obrazek poskytl mooncup.co.uk
Některé ženy zavádí menstruační kalíšek na kraj pochvy tak, jak doporučují výrobci. Některým ženám ale vyhovuje zavedení kolem děložního čípku. U některých žen je čípek nízko a tak ani nemají jinou možnost. Jiné ženy ale zavádí kalíšek k čípku poměrně hluboko do pochvy. Správné je to zavedení, které ženě vyhovuje. Kalíšek neprotéká, ani netlačí. Takže pokud budete kalíšek zavádět jinak než výrobce doporučuje a bude vám to tak vyhovovat, je to samozřejmě v pořádku.
Vyjmutí kalíšku
Jak častobude nutné vylévání kalíšku je velice individuální, každá žena má jinak silnou menstruaci. Je na každé ženě, po jaké době se rozhodne nebo bude potřebovat kalíšek vyprázdnit. K samotnému vyjmutí neslouží stopka na kalíšku, jak by se mohlo zdát. Ta je určená pouze jako pomocník při vytahování a nahmataní kalíšku. Při samotném vyjmutí se dvěma prsty zmáčkne dno kalíšku tak, aby se zrušil případný podtlak, a kalíšek se následně vytáhne ven. Je důležité dát pozor, aby se kalíšek nezmáčknul až příliš a nedošlo tak k vylití jeho obsahu. Pokud kalíšek teprve zkoušíte a čeká vás jeho vytahování poprvé, doporučujeme učinit tak v pohodlí domova, kde na tuto část použití budete mít dostatečný klid a soukromí a nebude vás tak nic stresovat.
Stopka na kalíšku
Jak už jsem zmínila, stopka na kalíšku neslouží primárně k jeho vytáhnutí z pochvy. Existuje více typů zakončení a tak si v dnešní době může žena vybrat již nejen barvu kalíšku ale i tvar a jeho zakončení. Nejčastějším zakončením je stopka, kterou si podle vlastní potřeby můžete i zkrátit. U zkracování ale dbejte opatrnosti, aby se kalíšek nějak neporušil.
Menstruační kalíšek Merula Cup má specifickou stopku „žebříček“, kterou si také můžete zastřihnout na vám vyhovující délku.